Home Products Gaming Gear Monitors Monitors LG 27″ Ultragear 27GR95QE-B OLED 2K Gaming Monitor 240Hz 0.03ms FreeSync Premium & G-Sync Compatible
Promo -3%
out of stock
Promo -3%
LG 27″ Ultragear 27GR95QE-B OLED 2K Gaming Monitor 240Hz 0.03ms FreeSync Premium & G-Sync Compatible
LG
Gaming Gear
  • 240Hz Refresh Rate – Gear up for smooth gameplay with an ultra-fast 240Hz OLED display. The faster speed lets you respond quickly to opponents and stay a step ahead of the competition.
  • HDMI 2.1 and DisplayPort 1.4 – Enjoy smoother, vivid colors and high-resolution graphics thanks to HDMI 2.1 and DisplayPort 1.4. Both connections are supported on this display and let you experience up to 240Hz refresh rate.
Show more
Out of stock
319.000 د.ك Original price was: 319.000 د.ك.309.000 د.كCurrent price is: 309.000 د.ك.
Already In Wishlist Add to Wishlist Add to WishlistRemove from Wishlist
Add to Wishlist
Overview
The Blinding Speed You Need
27GR95QE-B, Gaming Monitor, Monitor
Get wrapped up in the action with the 27” LG UltraGear monitor and the stunning picture quality of LG OLED technology. Gain a competitive advantage with an unprecedented 240Hz refresh rate and 0.03ms response time on an OLED gaming monitor.
anti-glare screen
Ergonomic Stand
240Hz OLED Monitor
240Hz Refresh Rate OLED Monitor
Gear up for smooth gameplay with an ultra-fast 240Hz OLED display.
0.03ms (GtG) response time
1,500,000:1 contrast ratio
240Hz OLED Monitor 0.03ms (GtG) RT 1.5M:1 Contrast Ratio Anti-Glare Space Optimization
Bold Color On A 27" Screen
OLED 27" Monitor
Bring big time color to the screen. The LG UltraGear OLED 27" display lets you explore HDR content the way it was meant to be seen with DCI-P3 98.5%*—an elevated color spectrum that showcases brilliant color.
*DCI-P3 Typical 98.5%, Minimum 90%
NVIDIA G-SYNC
NVIDIA G-SYNC Compatible
AMD FreeSync Premium
AMD FreeSync Premium
Amp Up Your Game
DTS Headphone:X
Serious Connection Options For Serious Gamers
HDMI 2.1 and DisplayPort 1.4
Enjoy smoother, vivid colors and high-resolution graphics thanks to HDMI 2.1 and DisplayPort 1.4. Both connections are supported on this display and let you experience up to 240Hz refresh rate.*
Model No LG 27" Ultragear OLED 2K Gaming Monitor
Part No 27GR95QE-B
Size 27''-inch
Curvature Type Flat
Panel Type OLED
Resolution 2K (2560 x 1440)
Response Time 0.03ms (GtG)
Refresh Rate 240hz
Pixel Pitch 110.8 PPI
Sync Compatibility NVIDIA G-SYNC & AMD FreeSync Premium Compatible
Brightness 200 cd/m²
Display Surface Anti-Glare, Low-Reflection of the front polarizer
HDR Yes
Aspect Ratio  16:9
Contrast Ratio  1500000:1 (Typ.)
Display Colors Color Gamut (Typ.): DCI-P3 98.5% @ CIE1976
Color Depth (Number of Colors): 107
Viewing Angle 178˚(R/L), 178˚(U/D)
Special Features 27" 16:9 OLED Panel
HDMI & DisplayPort Inputs
QHD 2560 x 1440 at 240 Hz
FreeSync | G-Sync Compatible
0.03 ms (GtG) Response Time
1,500,000:1 Contrast Ratio
Up to 1,000 nits Brightness with HDR10
Hexagon RGB LED Lighting
USB-A 3.2 Gen 1 Hub
I/O Ports 1 x DisplayPort
2 x HDMI
1 x 1/8" / 3.5 mm
1 x TOSLINK Optical
1 x USB-B 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
2 x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
POWER Type:External Power(Adapter)
AC Input:100-240 Vac, 50/60 Hz
Power Consumption (Typ.):74W
Power Consumption (Max.):95W
Power Consumption (Sleep Mode):Less than 0.5W
Mechanical Design Detachable Base : Yes
Display Position Adjustments : Tilt/Height/Swivel/Pivot
Height (mm) : 110mm
One Click Stand Set-up : Yes
Pivot : Yes
Swivel (Angle) : -10º ~ 10º degree
Tilt (Angle) : -5~15°
Wall-Mount (Size mm) Wall Mountable:100 x 100 mm
Dimensions (W x H x D) Shipping Dimensions (WxHxD) : 31.8" x 7.1" x 20.9"
With Stand (WxHxD) : 23.8" x 22.6" x 10.2"(Up) 23.8" x 18.3" x10.2"(Down)
Without Stand (WxHxD) : 23.8" x 13.8" x 1.8"
Product Weight Shipping Weight : 24.3 lbs
With Stand Weight : 16.2 lbs
Without Stand Weight : 11.1 lbs
Warranty 1 Year ( As per Manufacturer Policy )
Show More
Recommended products
Add to Wishlist
39.900 د.ك
Shure SM7B
Empower Your Sound with the Legendary Shure SM7B Microphone
Shure SM7dB Cardioid Dynamic Microphone
DT 990 Pro
Where Audio Fidelity Meets Unparalleled Comfort
beyerdynamic DT 990 PRO 250 Ohm open Studio Headphone