Home Products PC Components Power Supplies Gigabyte UD1000GM PG5 1000W 80 Plus Gold Fully Modular Power Supply Unit
out of stock
Gigabyte UD1000GM PG5 1000W 80 Plus Gold Fully Modular Power Supply Unit
Gigabyte
PC Components
  • Ultra Durable
    • Main Japanese capacitors
    • Enhanced thermal solution
    • 120mm smart hydraulic bearing (HYB) fan
    • OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP protection
  • Support PCIe Gen 5.0 graphics cards
  • Support Intel ATX 3.0 standard
  • 80 PLUS Gold certified
  • Fully modular design
  • Compact design
Show more
Out of stock
55.000 د.ك
Already In Wishlist Add to Wishlist Add to WishlistRemove from Wishlist
Add to Wishlist
Overview
Support Intel ATX 3.0 standard
ULTRA DURABLE
Inherit the product design spirit of GIGABYTE Ultra Durable, thus introducing a variety of high-quality materials and designs. Ultra Durable combines high-quality main Japanese capacitors, enhanced thermal solution, 120mm smart hydraulic bearing (HYB) fan, and six circuit protection designs. It provides consumers with a high-quality and stable power supply, and can be used for a long time.
HIGH QUALITY
JAPANESE CAPACITORS
ENHANCED THERMAL SOLUTION
120MM SMART HYDRAULIC
BEARING (HYB) FAN
PROTECTION
FULLY MODULAR DESIGN
80 PLUS GOLD CERTIFIED
PLENTIFUL POWER SUPPLY
The +12VHPWR and the +12V can provide a total of 1000W power output. The +12VHPWR can provide up to 600W for the latest PCIe Gen 5.0 graphics card.
COMPACT DESIGN
With the help of engineers' excellent design capabilities and heat dissipation technology on various hardware products, and the use of higher quality materials, GIGABYTE has reduced the length of the power supply to an amazing 140 mm, so it can be easily installed in any chassis without space constraints.
Specifications
  • Model : GP-UD1000GM PG5
  • Type : Intel Form Factor ATX 12V v3.0
  • PFC : Active PFC (>0.9 typical)
  • Input Voltage : 100-240 Vac (full range)
  • Input Current : 15-6.5A
  • Input Frequency : 60-50 Hz
  • Output Capacity : 1000W
  • Dimension : 150 x 140 x 86 mm
  • Fan Type : 120mm Hydraulic Bearing(HYB)fan
  • 80 PLUS : Gold
  • Efficiency : 90% at typical load
  • MTBF : >100,000 hours
  • Protection : OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP
  • Power Good Signal : 100-150ms
  • Hold Up Time : >16ms
  • Cable Type : Flat, All black
  • Connectors : ATX/MB 20+4 Pin x 1 : 610mm*1
    CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 600mm+200mm*1
    PCI-e 16 Pin x 1: 700mm*1
    PCI-e 6+2 Pin x 4 : 600mm+150mm*2
    SATA x 8 :
    600mm+150mm+150mm+150mm*2
    4 Pin Peripheral x 3+4-Pin floppy x 1 : 500mm+120mm+120mm+150mm*1
Show More
Recommended products
-35%
Add to Wishlist
Corsair Force Series MP510 SSD M.2 PC Components Corsair Force Series MP510 SSD M.2
From  29.000 د.ك
-29%
SAMSUNG 980 PRO SSD M.2 PCIe 4.0 PC Components SAMSUNG 980 PRO SSD M.2 PCIe 4.0
From  25.000 د.ك
Shure SM7B
Empower Your Sound with the Legendary Shure SM7B Microphone
Shure SM7dB Cardioid Dynamic Microphone
DT 990 Pro
Where Audio Fidelity Meets Unparalleled Comfort
beyerdynamic DT 990 PRO 250 Ohm open Studio Headphone